czwartek, 12 lutego 2015

Tysiące mil wędrówki.

Stany Zjednoczone to kraj, który przeważnie kojarzymy z wielomilionowymi metropoliami, wieżowcami i ciągnącymi się po horyzont sennymi przedmieściami. Jednak prawda jest taka, że USA to niezwykle dziki kraj, obfitujący w cuda przyrody. Państwo to, wielokrotnie większe od Polski posiada 59 parków narodowych i setki rezerwatów, obejmujących jedne z najpiękniejszych zakątków naszej planety. Jednym tchem można by wymienić perły natury USA, takie jak:
  • Wielki Kanion Kolorado,
  • Park Narodowy Yellowstone,
  • Apallachy,
  • Dolina Yosemite,
  • Dolina Monumentów,
  • etc.
Nic więc dziwnego, że w Stanach rozkwita społeczność ludzi wędrujących z plecakiem, tzw. hikerów. W 1968 roku podpisany został National Trails System Act mający na celu stworzenie systemu szlaków pieszych, pokonujących najpiękniejsze zakątki USA. Długość tych szlaków sprawia, że nawet najdłuższe PTTK-owskie szlaki w Polsce wydają się być niedzielnym spacerkiem. Przekonała się o tym Cheryl Strayed, młoda pisarka, która w 1995 roku samotnie pokonała 1100 mil (prawie 1800 km) wzdłuż Szlaku Grzbietu Pacyficznego (Pacific Crest Trail, PCT) od granicy z Meksykiem do tzw. Mostu Bogów na granicy stanów Oregon i Washington. Swoje przeżycia oraz życiowe zawirowania, które wpłynęły na decyzję o podróży (m.in. śmierć jej matki) opisała w swojej książce: Wild. From Lost to Found on Pacific Crest Trail. 
Cheryl Strayed podczas wędrówania PCT.
Jej książka stała się bestsellerem, a w 2014 roku ukazał się film (Dzika Droga) nakręcony na podstawie jej wspomnień. W jej rolę wcieliła się Reese Witherspoon:



Film widzieliśmy i polecamy. ;)

Tymczasem opowiemy Wam o 4 najdłuższych szlakach w sieci National Scenic Trails.

4. Apallachian Trail (2181 mi / 3490 km)

Szlak wiedzie grzbietami Apallachów - starego pasma górskiego ciągnącego się na przestrzeni prawie 4000 km wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Zaczyna się na szczycie Springer Mountain w stanie Georgia, a kończy na szczycie Mount Katahdin w stanie Maine. Jest jednym z najpopularniejszych szlaków w USA.
Przebieg szlaku.
Na szlaku.
3. Pacific Crest Trail (2650 mi / 4240 km)

Wspomniany wcześniej szlak przebiega przez kilka pasm górskich ciągnących się z południa na północ od Meksyku do Kanady, przez trzy stany: Kalifornię, Oregon i Washington. Jest też jednym z najtrudniejszych, do pokonania szlaków, ze względu na zmienne warunki pogodowe, śnieg zalegający przez większość roku w wyższych partiach gór oraz zmieniający się klimat: od pustyni, aż po dzikie lasy Oregonu. Należy również uważać na dzikie zwierzęta takie jak grzechotniki i pumy.
Przebieg szlaku.
Reese Witherspoon w roli Cheryl Strayed, która pokonała samotnie większą część PCT. Kadr z filmu Dzika Droga (2014).

2. Continental Divide Trail (3100 mi/ 4960 km)

Drugi najdłuższy szlak na liście wiedzie wielkim wododziałem oddzielającym zlewisko dwóch oceanów (Atlantyku i Pacyfiku). Podobnie jak PCT łączy północ z południe, pokonując dzikie ostępy Gór Skalistych.
Przebieg szlaku.

1. North Country Trail (4600 mi/ 7360 km)

Najdłuższy z autoryzowanych przez kongres szlaków biegnie przez teren 7 stanów,  w przeciwieństwie do pierwszych trzech biegnie na linii W-E zamiast N-S. Szlak Północny, jak sama nazwa wskazuje, obejmuję północne regiony USA. Rozpoczyna się w stanie New York w miejscowości Crown Point, kończy się zaś w Północnej Dakocie nad jeziorem Saskakawea. Jego oznakowanie jest wciąż niedokończone ;).

Oznakowanie.


A wy, chcielibyście przedreptać się którymś z nich? ;)

Dla porównania 4 najdłuższe szlaki górskie w Polsce:

4. Sudecki Szlak Graniczny, Szklarska Poręba - Karłów (362 km / 226 mi)
Szlak oznakowany kolorem niebieskim wije się wzdłuż granicy polsko-czeskiej, od Gór Izerskich, aż do Gór Stołowych.
3. Główny Szlak Sudecki, Prudnik - Świeradów Zdrój (440 km/ 275 mi)
Jeden z 5 czerwonych szlaków pokonujących najważniejsze pasma górskie Polski. Prastare masywy Sudetów zapraszają!
2. Szlak Niebieski, Rzeszów - Grybów (445 km / 278 mi)
Jeśli lubicie Bieszczady to szlak dla Was. Startuje na przedmieściach Rzeszowa i wiedzie na południe ku Połoninom, gdzie skręca na zachód wzdłuż granicy kończąc się w Beskidzie Niskim.

1. Główny Szlak Beskidzki (519 km / 324 mi)

Najsłynniejszy szlak w Polsce pokonuje ponad 500 km przez najdziksze fragmenty naszego państwa. Prawdziwa perła w koronie szlaków spina Bieszczady z Beskidem Śląskim. Jego przedwojenny przebieg obejmował także góry znajdujące się dziś na Ukrainie. Kończył się wówczas na szczycie Howerli (najwyższy szczyt Ukrainy, 2061 m n.p.m.) pokonując ponad 700 km (ok. 440 mi).


Mam nadzieje, że chociaż myśl o tym nieziemskim kilometrażu, spaliła choć trochę kalorii z pączków i faworków. :)

1 komentarz:

  1. spaliła kalorie i rozpaliła niesamowite marzenia! dziękuję, nawet nie wiesz jak bardzo zainspirował mnie ten post:)

    OdpowiedzUsuń